Chcesz uparcie znaleźć wszystko, kończysz z niczym- realizm w związku, czyli niekonieczne skreślić.

To nad wyraz ciekawe, że Małe życie cieszyło się u mnie tak niepochlebną recenzją (klik), a jednak już któryś raz z rzędu powołuję się na jej okropność. Kilka smaczków bowiem swoim błyszczącym okiem wyłapałam i jeden z nich okazał się zbyt ujmujący w swej prostocie, by go tutaj, na moich kartach, zabrakło.

Panowie Można Spie*dalać

Czyli w skrócie PMS. Dla płci brzydkiej- to coś, czym kobieta się staje i co ją dopada na gruncie psychicznym , bo ja o tym, tuż przed oraz w trakcie okresu.

Tak więc, Ho! Ho! Ho! Czyżby ta piękna książka zwana marnym życiem, znów otworzyła się na rozdziale zwanym o k r e s ?

Na marginesie, czy tylko ja uważam, że nie ma dobrego określenia na ten comiesięczny survival? Miesiączka, menstruacja, krwawienie (!), ani w tym subtelności, ani finezji. Bardziej przypomina hasła związane z wojną. No i dlatego pewnie, chcąc nie chcąc, już na wstępie kasamy rękawy i przygotowujemy się na rzeź niewiniątek.

Pokolenie IKEA

Godzina 23 minut 19. O tym jak bardzo ‚kręcą’ mnie nogi (tak się to zwie?) , a raczej kości mogłabym krzyczeć godzinami. Mówią, że to na zmianę pogody, w co zawsze wątpiłam. Zabawne uczucie i szczerze wierzę, że to efekt uboczny siłowni.

 

Czas teraźniejszy zdecydowanie nie jest moim ulubionym. Szczerze mówiąc duszę się w sosie własnych zaległości i obowiązków. Niby wolne, ale jednak coś ciągle nade mną wisi i powiewa, wskutek czego wcale nie czuję, żebym te swoje baterie ładowała.
JEDNAK, taki czas sprzyja specyficznym wyborom, jeśli chodzi o literaturę. Tak oto, bardzo ambitnie mój mózg skierował ręce ku Pokoleniu IKEA.
Chwila, moment a przejdę do tej recenzji, ale jeszcze postawię pytanie, czy to powszechne, że w pewnym momencie macie ogromną ochotę na pisanie, warunki sprzyjają, ale przychodzi co do czego, to nagle się okazuje, że Wasze neurony są jakby zanurzone w smole i pisząc, szarpiecie się robiąc dwa kroki wprzód, jeden w tył, dwa w tył, jeden w bok? To ja. Teraz.
Gdyby Empik był apteką samoobsługową, a ja na ‚czas teraźniejszy’ potrzebowałabym pilnie czegoś nieinwazyjnego, co zadziałałoby na ból istnienia, Pokolenie IKEA było by takim Apapem. Albo nie, Ibupromem, bo tak jak niektórzy mają uczulenie na ibuprofen, tak i zawsze znajdą się jednostki z alergią na ‚luźne książki’. Jednym słowem daje ukojenie, nie zostawia śladów w psychice i generalnie jest jakby przyjemniej. Dobra. Wysiliłam się z porównaniem. Ale przejdźmy do rzeczy. To, co widoczne na obrazku, jest drugą częścią sygnowaną wdzięcznym tytułem. Tym razem w dużej części widziana oczami kobiety, chociaż i tak uważam, że to mężczyzna wiedzie prym całej pozycji. Pisałam ostatnio o książce Męskie sprawy, która jest naprawdę solidnym mostem, który połączył mój, kobiecy mózg z tym męskim, ocenianym przeważnie stereotypowo. Ta pozycja z kolei troszkę te stereotypy zdaje się podtrzymywać, a szczególnie powiedzenie, że mężczyzna jest prostą machiną, ma tylko jedną wajchę. Taki jest bowiem nasz główny bohater. Banalny? Gburowaty?  Infantylny? Owszem. W dodatku z patentem na zdradzanie i traktowanie kobiet przedmiotowo. Ale czytając te, wbrew pozorom, niezwykle życiowe treści, na chwil kilka stałam się facetem. Serio. Na wszystkie przygody, partnerki patrzyłam jego oczami, a to już duży plus autora. Kolejny, to w sumie ciekawe opisy scen erotycznych. Krótko mówiąc pieprzy się gość na prawo i lewo, bo, umówmy się, może; i w dodatku każda kolejna przygoda jest jeszcze ciekawsza od poprzedniej. Nie wiem, czy film na bazie tej książki byłby zdatny do obejrzenia gdzieś poza Redtube ale to jak zabawnie i przewrotnie opisane są wszelkie, nawet te najbardziej szaroburonudne sprawy zaskoczyło mnie.Z drugiej strony książka jest w sumie dramatem. Naszych czasów? Naszego pokolenia. Historie z pozoru wzięte z dupy, zazębiają się idealnie, bo łączy je jedna rzecz – w każdej coś nie gra. Nie wiem czy nawet skrajny optymista znalazłby jakiś happy end. A jednak- dalej podtrzymuję- czyta się ten chaos z bananem na twarzy. Tak między nami, momentami czułam poirytowanie. Konkretne, bo mimo groteski, to cholera każdy tu musi mieć coś na sumieniu. Już zaczynasz ufać gostkowi, bo fajna posadka, bo dobre relacje z żoną, codziennie seks i obiad, dzieciak też niczego sobie, widok na warszawę z 10go piętra i co? Koncertowo dostajesz w twarz. Laska robiona pod biurkiem przez 19letnią stażystkę też wpisuje się w ten sielski żywot. Cóż.. i weź tu bądź mądry człowieku i ufaj drugiej połówce po takich tekstach ! (Joke ofkors)

Taka to książeczka fajna do porannego fit oczywiście koktajlu, a jeszcze fajniejsza do winka wieczorem, próbowałam. No i w podróży się sprawdza, kolega tak twierdzi.

Jako że zawsze jakiś cytacik skrobnę na zachętę, tak i tu miałam kilka przygotowanych, ale jak spojrzałam na ostatnią stronę, gdzie złowrogo zapisano ‚Kopiowanie, reprodukcja lub odczyt jakiegokolwiek fragmentu tej książki w środkach masowego przekazu wymaga pisemnej zgody wydawnicstwa’ to się troszkę wystraszyłam, dlatego aby przypadkowo nie trafić za kratki, dam sobie spokój z cytowaniem.

Przyznam, że na moje nieszczęście książka również na końcu nie ma happy end’u. Chociaż w sumie ma. Zależy. Ale to, jakie refleksje towarzyszyły bohaterowi na ostatnich stronach coraz częściej dopadają i mnie. O czym mowa? No to już sobie sami przeczytajcie.

P.S. Ktoś czytał? Może znacie książki w podobnym klimacie?

Zamknij oczy, ale nie skacz

Dzisiejszy wpis będzie oparty na wywiadzie Karoliny Siluk z psychoterapeutą Michałem Modlińskim o dźwięcznym tytule Zanim powiesz sobie dość.

Niedługo z pewnością stworzę co nieco o moich ulubionych periodykach, dlatego nie będę się tu rozmieniać na drobne, wspomnę tylko, że wywiad pochodzi z Urody Życia edycji sierpniowej.
Tekst ten przypadł mi do gustu nie tyle zgrabnymi sformuowaniami co przekazem. Bardzo rzeczowym.
Tak jak pisałam poprzednio o silnych fundamentach mojego związku, tak nie mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że zawsze było kolorowo. Nie było, zdarzały się naprawdę cudowne kryzysy, o których samo myślenie wprawia mnie w zły nastrój, więc może dlatego tyle uwagi powierzyłam tym kilku stronom.
Fragment, który najbardziej ze sobą utożsamiłam dotyczył metaforycznej kłotni małżeńskiej, gdzie para przez lata odkładała na wspólny dom,a gdy przyszło wybierać kafelki polegli. W trakcie urządzania domu złożyli pozew rozwodowy. Kończył się słowami

Spychamy dyskusje o kluczowych sprawach, bo one są trudne. Łatwiej jest pokłócić się o ”glazurę”, jest bardziej konkretna.

Dało mi to dużo do myślenia i cieszę się, że ktoś powiedział to na głos, bo w końcu widzę, że to jest problem. Problem, o którym nawet nie myślałam, a który niszczył zdecydowanie za dużo fajnych chwil w moim życiu. Ciężko powiedzieć coś wprost, łatwiej wyżyć się chwilę później o Bóg wie jaką drobnostkę. Nikt z tej opresji nie wychodzi mądrzejszy, a przecież chyba o to chodzi, by się cholera jasna uczyć na tych swoich błędach.

Kolejny fragment traktował o współczesności i tendencjach, jakie można zauważyć, jeśli chodzi o trwałość związków oraz sam ich schemat. Pan Michał mówi:

Żyjemy w czasach wewnątrzosobistych sporów. Kiedyś kultura i sieć zależnosći społecznych były bardziej ścisłe. Dziś budujemy osiedla z domofonami i odgradzamy się od siebie. Kultura popycha nas głownie do tego, żebyśmy byli indywidualnie efektywni. […] Zbiorowy sukces to nie sukces. Sukces musi mieć dziś jedno imię i nazwisko, straciliśmy zdolność organizowania się wokół czegokolwiek. Każdy na własnym odcinku ma być mistrzem. I tyle się liczy. To nie służy budowaniu żadnej relacji.

Mocne? Moim zdaniem tak. Zbiło mnie to z tropu na dobrych kilka minut. Patrzyłam się przez okno ( bo akurat jechałam busem do rodzinnego miasta) i trawiłam te słowa. Nawet teraz, pisząc ten post, łapie mnie refleksja.

Rozwód nie jest żadnym lekarstwem. Jest taki dowcip: moja druga żona ma wady mojej pierwszej żony plus swoje. 

Moja przyjaciółka spotkała się kiedyś z komentarzem bodajże z jakiegoś francuskiego filmu, gdzie młoda dziewczyna stwierdziła, że poznała faceta ze snów. Idealny jak na pierwszego męża. Zgrzyta mi to zdanie, bo jednak żywię się sloganami rodem naszych babć- związek jest jak dom, kiedy przepala ci się żarówka, wymieniasz ją a nie kupujesz nowy dom. Ilość rozwodów w dzisiejszych czasach nawet mnie zadziwia. Nie jestem osobą wierzącą, więc aspekt religijny rozwodu mnie nie wzrusza, jedank płaszczyzna czysto psychologiczna już tak. Szczególnie, że- jak również pisze Pan Michał- rozwód nigdy nie jest zerojedynkową sytuacją a na miejsce po wyprowadzce partnera nie wprowadziło się szczęście. Cóż..

Oddaję w Wasze ręce te cytaty, bo myślę, że nic tu dodawać nie trzeba, zachęcam do przeczytania całości, naprawdę można wyciągnąć dla siebie kilka cennych informacji.