fot.unsplash.com

Miesięcznie potrafimy wydawać naprawdę ogromne kwoty na jedzenie i to nie tylko te domowe, ale i te na mieście. Niektórzy są zdania, że na jedzeniu „nie powinno się oszczędzać”, inni są przerażeni, jak ogromne sumy można przejeść w skali miesiąca. Czy da się z tego znaleźć złoty środek? Jak mniej wydawać na zakupy spożywcze? Odpowiadamy!

Ile Polacy wydają na jedzenie?

GUS wypuścił w roku 2019 nowy raport pod tytułem „Rolnictwo 2019”. Odpowiedzieli oni na pytanie „ile przeciętnie Polacy wydają na jedzenie?„. Jakie są wyniki? Według badań Polacy w 2019 roku wydawali mniej niż w poprzednich rokach, jak to możliwe, skoro ceny żywności poszły w górę? Według ich danych przeciętny Polak w ciągu roku zjada 91.3 kg warzyw, 61 kg mięsa.

Według GUS-u przeciętny zarobek na osobę w polskich domach to kwota 1 598 złotych, a jedna osoba kosztuje około 1 176 złotych miesięcznie. Od 2014 roku na jedzenie Polacy wydają około 24% swojej pensji, czyli 282 złote miesięcznie na jedną osobę. Ta kwota u wielu osób sprawi, że oczy im o mało nie wyskoczą z orbit. Ile? Tak mało?

Jak mniej wydawać na zakupy spożywcze
fot.unsplash.com

I faktycznie – czytając posty osób na grupach na Facebooku czy zerkając w komentarze, większość osób podaje kwoty od 300 do nawet 1000 złotych miesięcznie na jedną osobę. Inni mówią wprost, że jedzenie kosztuje ich 200-500 złotych, ale tygodniowo. Jak to jest więc możliwe? Jak zmniejszyć te kwoty?

Jak mniej wydawać na zakupy spożywcze?

Planowanie jadłospisu

Ile razy miałaś w swoim życiu sytuację, w której poszłaś na zakupy, zrobiłaś zakupy, na paragonie pojawiła się kwota trzycyfrowa, wróciłaś do domu, rozpakowałaś wszystko a po 2-3 dniach w lodówce świeci pustkami i znów idziesz na zakupy? Często chodzimy do sklepu głodni, nie mając żadnego pomysłu na to, co chcemy kupić i do czego te produkty mają nam służyć. Kupujemy duże słoiki z sosem, a później używamy tylko połowę i na drugą połowę nie mamy pomysłu. Później to wyrzucamy. Zaplanuj więc co będziesz jeść danego dnia na śniadanie, obiad i kolację i rozpisz to na cały tydzień.

Lista zakupów

Jeśli masz zaplanowany jadłospis, zapisz sobie na kartce, w telefonie lub na komputerze co potrzebujesz do każdego z dań. Jeśli testujesz nowy przepis, możesz go także dodać do jadłospisu, żebyś później nie musiała go szukać. Zapisz najpierw wszystko po kolei, niezależnie od tego czy składniki się powtarzają. Dopiero później zredukuj ilość czyli pomidor wpisany cztery razy, zapisz jako cztery pomidory. Proste, prawda?

Gazetki

Masz już listę, co dalej? Sprawdź gazetki! Spróbuj aplikacji „Blix” (dostępna jest także z poziomu laptopa czy tabletu). Za pomocą gazetek możesz nie tylko sprawdzić jakie obecnie są promocje i przeceny w sklepie, ale i porównać ceny. Jeśli koło twojej Biedronki znajduje się także Lidl, warto porównać ile kosztuje np. kilogram ziemniaków w Lidlu, a ile w Biedronce. Może okazać się, że kupno 50 procent zakupów w Lidlu, a 50 procent zakupów w Biedronce da ci oszczędność nawet kilkudziesięciu złotych.

Jak mniej wydawać na zakupy spożywcze
fot.unsplash.com

Kupony rabatowe

W USA istnieją osoby, które za pomocą kuponów rabatowych są w stanie nie wydać nic w markecie, a wyjść z kilkoma pełnymi koszykami. TL stworzyło program o tytule „Extreme Couponing” opisujący właśnie ten „model” zakupowy. Program emitowany jest także w Polsce pod tytułem „Łowcy promocji”. Choć w Polsce jest to niemożliwe do osiągnięcia, nie oznacza to, że nie warto zwracać uwagi na kupony rabatowe, a wręcz przeciwnie.

Planowanie wydatków

Planowanie wydatków czy budżetu domowego to idealny sposób na ogarnięcie swoich finansów. Określ ile chcesz wydać na jedzenie, ile na przyjemności, ile na alkohol, a ile na jeszcze inne kategorie. Możesz użyć np. metody kopertowej, czyli pieniądze w gotówce umieścić w konkretnych kopertach.

Zrób coś z niczego

Czasem wybieramy się na zakupy, ponieważ brak nam jakiegokolwiek pomysłu na obiad, śniadanie czy kolację, a po co skoro w lodówce wciąż jest pełno jedzenia? Zaglądałaś ostatnio do zamrażarki? Tam na pewno też coś znajdziesz. Zacznij gotować coś „z niczego” i zaoszczędź na zakupach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here